Dávkovací průtokoměr Macnaught - MX BATCH / MX ERB

Dávkovací průtokoměr Macnaught – MX Batch představuje komplexní inteligentní systém v kombinaci průtokoměru založeném na mechanickém principu měření a dávkovací jednotky. Po doplnění o uzavírací elektroventil uživatelem tak tvoří ucelený samostatný dávkovací systém s libovolně nastavitelným dávkováním.

 

Klíčové technické vlastnosti

Dávkovací jednotka je s průtokoměrem s oválnými koly spojena prostřednictvím impulsního výstupu  a na základě počtu přijatých pulsů probíhá samotný dávkovací proces.

Jedná se o ucelený kompaktní systém pro řešení problematiky dávkování od počátečního nastavení dávky, její odměření (případně její pozastavení či zrušení), až po přímé ovládání akčního členu řídícím napětím až 230VAC. Jednotka je spojena s ovládací deskou pro soustavu relé tak, aby mohly řídit jednotlivé akční členy v systému. Nevyžaduje tedy napojení na žádný nadřazený systém PLC.

Robustní provedení elektronické jednotky umožňuje spolupráci s obsluhou i v rukavicích. Manipulace s elektronickou jednotkou dávkovacího průtokoměru tak odpovídá užívání v těžkém průmyslu. Tato elektronická jednotka umožňuje kompletní ovládání včetně nastavení velikosti jednotlivé dávky, spuštění a případně její zastavení s následným nulováním nebo pokračováním započaté dávky. Toto je zabezpečeno intuitivním a jednoduchým přístupem ke kontrolním prvkům jednotky a přehledným displejem s veškerými informacemi pro obsluhu.

Celý komplet je postaven na vyhodnocovací jednotce FLOW 38P a uživateli je umožněn přístup do menu standardního průtokoměru včetně jednotlivých počítadel. Zařízení je vybaveno zdvojenými reléovými spínači (se zatížením 250 V, 10 A) řízenými nadřazenou jednotkou FLOW 38P v závislosti na průběhu dávky.

Nová generace řady MX průtokoměrů Macnaught je díky dlouhodobé stálosti, vysoké odolnosti a spolehlivosti uzpůsobena pro nejširší použití v různých oborech průmyslu. Vyrábí se v připojovacích velikostech od ¼“ až do 4“ s možností připojení přes běžný trubkový závit BSP i NPT, ale také s přírubovými adaptéry, a to v průtocích od 0,5 l/h až do 1200 l/min. Pro nasazení i do speciálních technologií jsou tyto adaptéry k dispozici hned v několika materiálových provedeních (AISI 316, hliník, PPS).

 

Elektronika

Jedná se o robustní provedení jednotky BATCH přizpůsobené svým jednoduchým ovládáním a velkými řídícími prvky i pro nastavování v rukavicích a to i v těch nejtěžších podmínkách doplněné o kompletní odrušovací filtr.

Vyhodnocovací jednotka BATCH je opatřena dvěma vnějšími tlačítky (zelené/START a červené/STOP) na spodní části jednotky k ovládání dávky a potenciometrem mezi těmito tlačítky k nastavení velikosti dávky a dále pak třemi nastavovacími tlačítky samotného měřiče na spodní části nerezové desky měřící elektroniky.

 

Funkce ovládacích (spodních)  tlačítek dávky:

 • Potenciometr Nastavení velikosti dávky, přičemž minimální hodnota potenciometru odpovídá nastavené hranici pro minimální dávku a maximální vytočení potenciometru pak maximální hodnotě hranice dávky.
 • Zelené tlačítko „START“ Start nastavené dávky od začátku, případně její opětovné spuštění, v případě předešlého zastavení červeným tlačítkem.
 • Červené tlačítko „STOP“ Zastavení probíhající dávky. V případě, že je dávka již pozastavena, celá nedokončená dávka se vynuluje a jednotka je připravena k opětovnému spuštění dávky znova od začátku zeleným tlačítkem.

K dispozici je i vyhodnocovací jednotka ERB, která  je vyráběna v menším provedením krabice s menšími ovládacími tlačítky a bez rotačního nastavování dávky prostřednictvím potenciometru, ale prostřednictvím tlačítek. Tato jednotka může být  i s bateriovým napájením.

 

Uplatnění měřiče v průmyslu

 • Dávkovací průtokoměr Macnaught – MX Batch je vhodný pro různorodé dávkovací procesy v průmyslu a to i nevodivých kapalin.

 

Průtokoměr s oválnými koly Macnaught řady MX a jeho hlavní přednosti

Jednotka ERB

 • self learning korekce překročení
 • snadné zadání hodnoty dávkovače a řízení procesu
 • zobrazení dávky odčítáním nebo přičítáním
 • možnost výběru jednotek zobrazení pro objem nebo hmotnost
 • schopnost zpracovávat všechny typy signálů průtokoměru
 • provozní teplota -40 ° C až +80 ° C
 • robustní hliníkové pouzdro pro montáž IP67/NEMA4X
 • možnost ATEX provedení pro prachy a plyny

Jednotka Batch

 • senzor průtoku je možné uzpůsobit i velmi agresivní nebo zásadité kapalině
 • možnost čidla v celonerezovém provedení
 • velká variabilita způsobů připojení s jednoduchou instalací
 • dávkování i nevodivých kapalin
 • velmi jednoduchá a intuitivní obsluha s potenciometrem pro nastavení velikosti dávky
 • průmyslové provedení jednotky (uzpůsobeno i pro ovládání v rukavicích)
 • možnost pozastavení dávky s jejím pozdějším dokončením
Fotogalerie produktu